Bezproblémové spuštění eNeschopenky je pro Ministerstvo práce a sociálních věcí prioritou. Start je stanoven na 1. 1. 2020. Ten den spustí Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) plně funkční provoz celého systému. Stejně zásadní je však také připravenost poskytovatelů zdravotních služeb a dodavatelů softwaru, kterým je poskytována včas veškerá spolupráce.

„Již řadu měsíců probíhají přípravné kroky k uvedení celého systému do provozu. Od října bude probíhat testování kompletního řešení eNeschopenky, od listopadu bude možné do systému napojovat lékařské softwary. Hlavním cílem projektu je zjednodušení všech procesů související s administrací,“ vysvětluje ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

Během prvního pololetí letošního roku proběhly série konferencí jak pro dodavatele a vývojáře softwarů, tak i pro zdravotnická zařízení, personalisty a mzdové účetní. Na nich byly detailně představeny nové procesy, které bude zapotřebí zařadit do softwarových řešení. V současné době probíhá testování s 34 vývojáři z 18 společností, které vytvářejí specializovaný software pro nemocnice a ordinace lékařů. Nově se zapojují vývojáři mzdových a personálních systémů, zejména ti, kteří plánují implementovat automatizované přebírání dat o pracovních neschopnostech pro zaměstnavatele. Vývojářům je k dispozici sdílená e-mailová adresa podpora Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. a podrobné informace na webu ČSSZ, kde naleznou průběžně aktualizovaný dokument s nejčastěji kladenými dotazy.

Od 1. 10. 2019 je možné testovat kompletní řešení eNeschopenky, včetně interní odpovědi systému ČSSZ zpět do lékařských softwarů. Na ČSSZ bylo současně v průběhu srpna zahájeno testování dílčích částí řešení, od září se testuje i nová aplikace eNeschopenky na ePortálu ČSSZ.

Na konci července byl pro vývojáře mzdových a personálních softwarů zveřejněn podrobný popis nových služeb pro zaměstnavatele, aby dodavatelé mohli přijímánísdělení a elektronické dotazy pro zaměstnavatele uživatelsky přizpůsobit. Už 1. 9. 2019 byla tato služba nasazena do testovacího prostředí. Průběžně probíhá registrace vývojářů k této službě. V září bylo testování omezeno jen na příjem tohoto podání, koncem září služba již vracela vzorové odpovědi, od začátku října je systém napojen na data „testovacích eNeschopenek“ simulovaně zasílaných z vyvíjených lékařských softwarů i aplikace eNeschopenky.

Poskytovatelé zdravotních služeb tedy mají k dispozici veškeré potřebné informace, aby mohli ve spolupráci s dodavateli příslušných softwarů eNeschopenku postupně implementovat do systému. Cílem je poskytnout všem zainteresovaným subjektům informace tak, aby mohli ze své strany využít všech opatření k nasazení eNeschopenky a mohli se včas připravit na její spuštění.

Zdroj: www.mpsv.cz 

-lhe-

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit