Agrostroj Pelhřimov, výrobce zemědělské techniky, počítá pro příští rok s poklesem tržeb až o 15 procent. "Ztrátu budeme kompenzovat již rozpracovanými novými projekty," říká Lubomír Stoklásek, generální ředitel podniku, který v Česku zaměstnává téměř tři tisíce lidí. Minimálně o desetinu nižší tržby očekává také společnost Stasto Automation, která v Týnci nad Sázavou vyrábí mimo jiné součástky pro průmyslovou automatizaci.
Optimistické vyhlídky na příští rok nemají ani další tuzemští výrobci. Podle listopadového průzkumu PMI se podmínky v zpracovatelském průmyslu zhoršily nejvýrazněji za poslední čtyři měsíce. Údaj, který měří očekávání výrobců na příští rok, je navíc nejnižší v historii. Klesl o 1,5 bodu na hodnotu 43,5 bodu. Index, který pro Česko vypočítává společnost IHS Markit, sleduje například změny v objemu vyrobených produktů, nových zakázek, ale i to, kolik firma propustila zaměstnanců.
"Ekonomická situace v okolních státech je i přes zlepšení v posledních týdnech stále velmi nejistá. Firmy jsou opatrné a musí se vyrovnávat s rostoucími mzdovými požadavky," vysvětluje ekonom Komerční banky Michal Brožka. Růst výroby neočekává ani v příštích měsících.
Špatnou náladu mezi průmyslníky způsobuje hlavně propad nových zakázek v automobilovém průmyslu, nejistota kolem obchodních válek mezi USA a Čínou nebo odchodu Velké Británie z EU.
Bude se propouštět
"Český průmysl se varovně propadá a bude hůř," tvrdí Lukáš Kovanda, hlavní ekonom společnosti Czech Fund. Očekává, že podniky začnou v příštím roce výrazněji propouštět. "Řada významných firem s více či méně přímými vazbami na český podnikový sektor už propouštění oznámila," vysvětluje.
Například německý dodavatel součástek do automobilů Continental hodlá do roku 2028 zrušit přes pět tisíc pracovních pozic. Firma, která v Česku vlastní otrokovického výrobce pneumatik Barum, propouštění vysvětlila především poklesem poptávky po vozech s benzinovým a naftovým motorem. Kvůli větší sázce na elektromobilitu bude propouštět také automobilová značka Audi. V Německu hodlá v příštích pěti letech zrušit 9500 míst.
V tuzemsku omezuje výrobu třeba nošovická automobilka Hyundai. Její pracovníci zůstávají od začátku listopadu až do konce prosince každé druhé pondělí doma. Od zaměstnavatele v těchto dnech dostávají 70 procent mzdy. Vedení firmy se zatím propouštět nechystá. Představení nových modelů v příštím roce by prý mělo výrobu opět zvýšit.
Zpomalení se netýká jen automobilek. Kvůli propadu poptávky očekává téměř polovina strojírenských firem v příštím roce pokles zisku. Data vyplývají z aktuálního průzkumu analytické společnosti CEEC Research. Jen osm procent oslovených podniků počítá s tím, že jim výdělky porostou.
"Ziskovost mírně poklesne z důvodu drastického zvýšení nákladů na mzdy nebo energie. Porostou i náklady vynaložené na získání zakázek," říká šéf a zakladatel brněnské společnosti Frentech Aerospace Pavel Sobotka.
Podle stejného průzkumu analytické společnosti CEEC Research počítají strojaři v roce 2020 s poklesem výroby v průměru o dvě procenta.
Současné výsledky průmyslových výrobců by mohly výrazně ovlivnit také zástupce České národní banky v rozhodování, jestli zvýšit úrokové sazby. Základní úrokovou sazbu, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, zvýšili centrální bankéři loni celkem pětkrát. Letos to zatím udělali pouze jednou − v květnu sazbu zvýšili na současná dvě procenta.
Hlavní ekonom Generali Investments Radomír Jáč změnu nečeká ani v příštích měsících. "Úrokové sazby české centrální banky mohou zůstat beze změny jak v prosinci, tak i na následujících zasedáních přinejmenším v prvním pololetí roku 2020," odhaduje ekonom.
V okolních zemích se v listopadu na rozdíl od Česka podmínky spíše zlepšily. V Německu index PMI meziměsíčně narostl na hodnotu 43,8 a byl nejvyšší za posledních pět měsíců. Vyšší aktivitu výrobců hlásí také Maďarsko nebo Polsko.
"Pokud i další měsíce potvrdí, že průmysl v našem bezprostředním okolí má to nejhorší za sebou, měl by indikátor zamířit nahoru i v případě českého zpracovatelského průmyslu," míní Jáč z Generali Investments. Hranice 50 bodů znamená v indexu PMI růst výroby, nižší číslo naopak pokles.
Zdroj: www.ihned.cz
-lhe-