Tuzemské podniky i přes propad ekonomiky nepřistoupily k masovému dávání výpovědí. Ukazují to nejnovější data Úřadu práce ČR, které mají HN k dispozici. Podle nich letos v říjnu firmy hromadně propustily 1844 pracovníků, což je asi o 500 lidí méně než za stejnou dobu loni.

"Masová propouštění se nedějí, protože firmy mají ve skutečnosti pořád nedostatek zaměstnanců, ve výrobní sféře se dokonce stále nabírají," říká Jaroslava Rezlerová, šéfka největší pracovní agentury v Česku ManpowerGroup.

Zároveň dodává, že už podle ní v letošním roce k většímu množství hromadných propouštění nedojde. "Podniky fungují, u výroby automobilových dílů a elektrotechniky vidíme v našich statistikách od září růst poptávky po lidech," uvádí. Naopak stagnuje zájem o pracovníky v oboru služeb.

O hromadné propouštění jde podle mluvčí Úřadu práce Kateřiny Beránkové tehdy, pokud během měsíce dostane ve společnosti do 100 zaměstnanců výpověď minimálně 10 lidí. Ve větších firmách je pak spodní hranice 30 osob. Před tím, než podnik v takovém případě rozešle výpovědi, musí informovat Úřad práce i odbory.

Úřad nezveřejňuje konkrétní firmy, které ve velkém propouštějí − s odkazem na mlčenlivost. Výpovědi se podle něj týkaly různých oborů, například pracovníků v obchodní sféře či zaměstnanců v těžbě. "Ke konci října nahlásilo záměr hromadného propouštění v celé ČR celkem 20 zaměstnavatelů," doplňuje Beránková.

Situaci na trhu práce dokreslují i čísla nezaměstnanosti, která v říjnu ve srovnání s předchozím měsícem dokonce mírně klesla na 3,7 procenta.

"Stále jsme v Evropě premianty. Mám velkou radost, že je to zásluhou vládního programu Antivirus," uvedla po zveřejnění říjnových ukazatelů ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

Program Antivirus nicméně využívá méně firem než na jaře. Podle nejnovějších dat ministerstva práce o pomoc v září požádalo jen 9263 firem, tedy pětina toho co v dubnu. Říjnová data zatím k dispozici nejsou.

Program, přes který stát podnikům v problémech přispívá na náhrady mezd zaměstnanců, však někteří odborníci kritizují. "Pokud nezaměstnanost klesá, i když klesá ekonomika, je to špatně, protože to znamená uměle udržovaná pracovní místa. To je pro stát velmi drahé," míní výkonný ředitel Unie zaměstnavatelských svazů Vít Jásek. Společnostem, které potřebují růst, například může chybět pracovní síla uměle držená v podnicích, jež stejně budou muset později propouštět.

Podle ekonomů lze ještě v listopadu na trhu práce očekávat stabilní vývoj. Od prosince však analytici počítají s pozvolným zhoršováním situace. "Růst nezaměstnanosti je dříve či později nevyhnutelný," řekl například partner poradenské společnosti Moore Czech Republic Radovan Hauk. Člen bankovní rady České národní banky Tomáš Holub uvedl v České televizi, že očekává na jaře příštího roku růst nezaměstnanosti až na úroveň 5,5 procenta.

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit