Firmy v Česku s napětím sledují, jak se vyvíjí situace na Ukrajině. Jestliže by tamní vízová centra omezila kvůli bojům svůj provoz, zkomplikovalo by to nábor nových posil z Východu. Podniky přitom na pracovníky z Ukrajiny kvůli přetrvávajícímu problému s nedostatkem lidí sázejí čím dál víc. Loni jich do Česka dokonce přivedly rekordní množství.

Hrozící válečný konflikt na Ukrajině navíc může některé české firmy připravit i o současné pracovníky, pokud by se vydali domů bránit svou vlast. To řeší například společnost FIA ProTeam, která v Pelhřimově vyrábí malířské válečky. „Situace je hodně čerstvá a každý čekáme, co bude,“ říká personální ředitelka firmy Marika Nováková. „Obávali jsme se, aby u nás pracovníci nechtěli končit a neodjížděli domů bojovat, ale zatím k tomu nedošlo.“

Zároveň se tuzemské podniky připravují i na případ, že by před válkou ze země uteklo větší množství Ukrajinců, které by tak mohly zaměstnat. To potvrzuje například generální ředitelka personální agentury ManpowerGroup Jaroslava Rezlerová. „Zatím vidíme spíše snahu Ukrajinců v Česku dostat svoji rodinu z Ukrajiny pryč,“ uvádí. Pracovníci už dnes dávají často doporučení na své příbuzné, aby je podniky najaly.

I proto se firmy snaží přesvědčit českou vládu, aby i vzhledem k hrozícímu konfliktu na Ukrajině celý proces vydávání pracovních víz ještě víc zrychlila a zjednodušila. Zástupci Hospodářské komory, která zastupuje asi 16 tisíc firem, se už sešli s úředníky z ministerstev vnitra, průmyslu a práce a sociálních věcí. Jednání jsou aktuálně na začátku, v příštích týdnech se ale uskuteční další pracovní schůzky, kde už by měly zaznít i konkrétní návrhy řešení.

Proces získání dvouletého pracovního povolení trvá aktuálně tři až čtyři měsíce s tím, že kolem 80 procent všech žádostí firem o nové zaměstnance v tuzemsku vyřizuje právě Hospodářská komora. Zaměstnavatel musí nejdřív pracovní pozici měsíc inzerovat na tuzemském úřadu práce, až poté může místo nabídnout zájemci ze zahraničí.

Pokud získá zájemce z Ukrajiny, tak poté o něm firma pošle údaje do Hospodářské komory a uchazečovi zajistí termín schůzky na konzulátu ve Lvově, který pro tyto případy slouží jako styčné místo. Ukrajinec musí doložit řadu dokumentů. Kromě informací o budoucím zaměstnání, třeba také to, kde bude v Česku bydlet.

Loni jich přes komoru do Česka přišlo více než 20 tisíc, což je nejvíc v historii. O pracovníky žádalo přes čtyři tisíce podniků. „Pro tento rok očekáváme minimálně stejný průběh, spíše zvýšený zájem firem alespoň o deset až dvacet procent,“ míní Tomáš Zelený, ředitel odboru usnadňování obchodu a služeb Hospodářské komory.

Nábor Ukrajinců naposledy zpomalil předloni na jaře, kdy byla vízová centra na Ukrajině zavřena kvůli nouzovému stavu a nepřijímala tak nové žádosti o zaměstnanecké karty. Řada Ukrajinců se navíc na začátku koronavirové pandemie vrátila do vlasti, po několika měsících se ale již znovu do Česka vrátili. Jinak covidová krize s poptávkou po zaměstnancích příliš nezahýbala. V Česku bylo letos v lednu bez práce 267 tisíc lidí, podniky přitom nabízely přes 350 tisíc volných míst.

Stát se nyní chystá i na možný příchod většího množství uprchlíků z Ukrajiny, kterým by udělil azyl. „Jsme připraveni na různé scénáře, už od roku 2014 existují plány, které momentálně podrobujeme revizi,“ říká mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá.

Podle informací HN je Česko připraveno přijmout několik tisíc žadatelů o azyl. S velkou migrační vlnou však stát zatím příliš nepočítá. Pravděpodobnější je varianta, že Ukrajinci by v případě vojenského konfliktu směřovali nejprve z východu na západ Ukrajiny.

Skutečnost, že do Česka zatím nemíří davy Ukrajinců, potvrzuje Marie Pirov, asistentka ředitele autobusové společnosti Regabus. Dopravce vypraví každý den mezi Českem a Ukrajinou tři spoje každým směrem. „Autobusy z Ukrajiny jsou víc obsazeny než ty, které míří z Česka na Ukrajinu, ale není to tím, že by lidé utíkali. Do Česka přijíždějí jen ti, kteří mají pracovní povolení a firmy je sem pozvaly, nikdo zatím z Ukrajiny neutíká,“ tvrdí.

Větší obsazenost těch z Ukrajiny do Česka je podle Pirov dlouhodobě dána tím, že řada Ukrajinců nakonec do Česka přivede celou rodinu a usadí se zde natrvalo. Do své vlasti pak už nejezdí tak často.

Zdroj: www.hn.cz

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit