Stát zatím pro odvrácení propadu českého stavebnictví příliš nedělá. Kritiku si vláda vysloužila na Fóru českého stavebnictví přímo od prezidenta Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václava Matyáše. Další pokles veřejných investic pak může podle něj připravit o práci až čtyřicet tisíc lidí.
Oživení bytové výstavby podle Matyáše příliš nepomůže ani plánované sjednocení sazeb daně z přidané hodnoty. V dopravním stavitelství se téměř zastavily práce na přípravě budoucích staveb. Podle premiéra Petra Nečase to ale odráží jen stav ekonomiky a veřejných financí.
"Stavebnictví je lakmusový papírek, na kterém se odráží stav ekonomického cyklu v dané zemi, ale i veřejných rozpočtů," citovala agentura ČTK předsedu vlády.
Další pokles veřejných i soukromých investic může podle prezidenta SPS Matyáše letos v Česku připravit o práci až 40 000 lidí. V odvětví pracuje včetně živnostníků kolem 450 000 lidí. Podle agentury ČTK, která citovala Josefa Kotrbu, experta poradenské společnosti Delloite, by si však státní úředníci měli uvědomit, že stát, jakožto nenahraditelný investor, musí mít stabilní koncepcí a investiční strategií a celý systém stabilizovat a nikoliv naopak. Role státu by měla být v zajištění plynulosti přechodu mezi jednotlivými fázemi ekonomického cyklu.
Experti podle ČTK soudí, že domácí stavebnictví čelí letos doslova "vražedné kombinaci" několika faktorů, které můžou proti roku 2008 snížit tuzemské stavební kapacity až o třetinu. Výkon oboru podle odborníka z Delloite sráží například omezení veřejných investic do infrastruktury, konec výstavby slunečních elektráren nebo zásoba nemovitostí brzdící opětovné nastartování výstavby budov. Existují prý reálné obavy, že rok 2011 bude pro české stavaře ještě horší než rok 2010.
-pda-