České firmy už nehledají dělnické profese, ale nedostává se jim obchodních zástupců. Podle zjištění deníku Hospodářské noviny patří k nejobtížněji obsaditelným pozicím v tomto roce obchodní zástupce, řidič a pak uklízečka a hospodyně. Minulý rok přitom tomuto žebříčku podle deníku vévodila pozice řemeslníka. Ta letos z první desítky úplně vypadla.

Největším problémem personalistů v českých firmách už není podle Hospodářských novin nedostatek řemeslníků, jako tomu bylo ještě loni.

Podle aktuálního žebříčku, který ze 750 dotázaných firem u nás sestavila agentura Manpower, vévodí letos sestavě nejobtížněji obsazovaných pozic obchodní zástupci. Z těch nemnoha, kteří jsou k dispozici na trhu práce, jen minimum vyhovuje požadavkům firem.

Kvalifikovaní řemeslníci, kteří z letošního žebříčku Manpoweru, největšího světového zprostředkovatele práce, vypadli v Česku úplně, jsou „nedostatkovým“ zbožím na trhu práce už roky. Jenže poptávka po obchodních zástupcích roste geometrickou řadou.

Kvalitní obchodní zástupci ale nejsou podle listu jediní, jichž je nedostatek. Těžce se shánějí i řidiči. List proto kontaktoval sdružení Česmad Bohemia, které sdružuje většinu dopravců v zemi a to vyčíslilo, že v Česku měsíčně klesne počet řidičů o tisícovku. Ale jen 600 nových jich měsíčně přibude.

-red-

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit