Na 73 procent uchazečů o práci vnímá diskriminaci v inzerátech, dvěma třetinám z nich vadí. Jde zejména o to, že firmy uvádějí požadavky na věk, pohlaví či státní příslušnost kandidátů. Výsledky aktuálního šetření společnosti LMC, citovala agentura ČTK. Šetření ovšem ukázalo, že 56 procent zaměstnavatelů se domnívá, že jsou jejich inzeráty na práci obsahově bezchybné. S tím však souhlasí jen 13 procent uchazečů o práci.

ČTK uvedla, že řada zadavatelů inzerátů si podle analýzy LMC není ani vědoma, že některé z běžně používaných formulací mohou být nejen nešťastné, ale i v přímém rozporu se zákonem. Mezi nejčastěji uváděná diskriminační kritéria v inzerátech patří věk, pohlaví, příslušnost (státní či národní) či zdravotní stav uchazečů. Rozhodli jsme se proto navázat spolupráci s kanceláří veřejného ochránce práv, jejímž prvním výsledkem je vydání názorného průvodce férovým náborem, který firmám usnadňuje orientaci v této problematice.

Doplňující šetření mezi uchazeči o zaměstnání dokládá, že rozvoj pracovního trhu v této oblasti by neměl být opomíjen. Bezmála dvě třetiny respondentů se shodují v tom, že přítomnost diskriminačních kritérií v pracovní inzerci je velmi nepříjemná a zaměstnavatelé by se jí měli snažit vždy vyhnout. Na 18 procent uchazečů naopak míní, že omezující požadavky v inzerátech nevnímají negativně, protože firmy mají nárok upřesnit své představy o potenciálních zaměstnancích. Pro pětinu lidí je omezení v inzerátech přijatelné, pokud nejde o přehnanou a do očí bijící formu diskriminace.

-red-

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit